Jaoston kokous 4/12

Tiedotuskanava ajankohtaisille sekä yleisille asioille.
camilla ekberg
Viestit: 77
Liittynyt: La Kesä 06, 2009 20:59

Jaoston kokous 4/12

Viesti Kirjoittaja camilla ekberg » Pe Marras 02, 2012 11:33

PÖYTÄKIRJA 17.10.2012
Suomen ampumaurheiluliiton Practical-jaoston kokous 4/2012 pidettiin
Lahden Scandic hotellissa 13.10.2012 klo 12.07 alkaen

Kutsutut:

Taisto Takkumäki (pj) -paikalla
J-P Vuorinen (vpj) – osallistui etäyhteydellä
Matti Mikkola (jäsen) –osallistui etäyhteydellä
Petri Runtti (jäsen) –osallistui etäyhteydellä
Jarmo Kanala (jäsen) -estynyt
Camilla Kaitila (sihteeri) -paikalla
Pekka Partanen (varajäsen) - estynyt

156. Kokous avattiin klo 12.07, kokouksen puheenjohtajaksi valittiin puheenjohtaja ja sihteeriksi sihteeri

157. Pöytäkirja 3/12 allekirjoitetaan Parlamentissa.

158. General assembly.
Keskusteltiin General Asessemblyssä tapahtuneesta yleisesti.

159. Vuoden palkittavat.
Valittiin vuoden palkittavat, jotka julkistetaan Gaalassa 27.10.2012.
( kivääri Raine Peltokoski, haulikko Petri Runtti, pistooli Vesa Kaunisto, 3-GUN MIka Riste, RD-malja Mika Riste)

160. Mahdolliset stipendit, palkittavat sekä uudet palkitsemisluokat.
Jaosto myöntää budjetistaan stipendejä kv-kisoissa menestyneille, palkitut julkistetaan Gaalassa 27.10.2012.
Päätettiin 4 uudesta palkintoluokasta: paras kivääriampuja, paras pistooliampuja, paras haulikkoampuja, paras 3-GUN ampuja).

161. Parlamentissa palkittavien majoituksen ja ruokailun maksaminen.
Parlamentissa palkittavien majoituksen ja ruokailun maksaa joasto budjetistaan.

162. Käsiteltiin Parlamenttiin valmisteltavat asiakirjat; vuosikertomus 2012, budjetti 2013, toimintasuunnitelma 2013, tulot ja menot 2011 (sekä syksyyn 2012 mennessä olevat).

163. Maajoukkuevalinnat

esittelijä: J-P Vuorinen

Valintoja tehdessä painotettiin erityisesti menestystä kv-kilpailuissa.

Valittiin (kunkin jäsenen jäävätessä itsensä itseään tai läheistään koskevin osin) maajoukkueeseen 2013 seuraavat henkilöt:

KIVÄÄRI open: Raine Peltokoski, Petri Runtti, Jarkko Laukia, Teemu Rintala

varalla Tuukka Jokinen, Antti Hintasanen, Seppo Nurmi, Lauri Nousiainen, Kimmo Isotuisku, Hannu Uronen

Lady Paula Takkumäki
Junior Jesse Alenius
Senior Reima Nikkilä

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät.


KIVÄÄRI standard: Mika Riste, Isto Hyyryläinen, Mikael Kaislaranta, Mikko Kuisma

varalla Tommi Verho, Sami Hautamäki, Mika Kervola, Mikael Ekberg, Ilkka Siitonen

Lady Merja Kivimäki
Junior Ville Broman
Senior Ilkka Kervinen

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät

HAULIKKO open: Antti Saar, Niku Vainio, Vesa Vasara, Jani Westman

varalla Taisto Takkumäki, Matti Rautakumpu, Marko Pousi
Junior ja lady Pinja Salminen
Senior Hannu Appelsiin

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät


HAULIKKO standard manual: ilmoitetaan myöhemmin

Senior Matti Mikkola
Lady Weixiang He

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät

HAULIKKO modified: Jani Lehtonen, Jari Rastas, Mikael Kaislaranta, Olli-Pekka Partanen

varalla: Tuomo Latopelto, Niko Kurikka
Lady Camilla Kaitila
Senior Jouni Aaltonen

HAULIKKO standard: Petri Runtti, Mika Riste, Raine Peltokoski, Juha Niemelä
varalla Juha Riikonen, Ari-Pekka Tiainen, Jarkko Laukia

Senior ja supersenior Tarmo Rinne
Lady Merja Kivimäki

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät

PISTOOLI open: Raine Peltokoski, Visa Mahlamäki, Petri Runtti, Simo Partanen
varalla Reima Nikkilä, Vesa Jumppanen, Perttu Piironen

Senior Reima Nikkilä
Junior Jesse Alenius
Lady Jaana Kajasranta-Alenius
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät

PISTOOLI standard: ilmoitetaan myöhemmin

Lady Tiia Honkaselkä
Senior Tauno Kuitunen
Junior Toni Palmola
Lady joukkue nimetään myöhemmin

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät

PISTOOLI production: Matti Manni, Vesa Kaunisto, Tuukka Jokinen, Lauri Nousiainen
varalla Esa Blom, Sami Matero, Jere Hakanen, Sami Hautamäki

Senior Ilkka Kervinen
junior Ville Broman
lady Taina Ylikangas

Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät


PISTOOLI classic: Hannu Uronen, Stefan Borgström, Juha Hokkanen, Matti Lahtinen
varalla Seppo Nurmi, Timo Turunen, Jani Harju, Mikko Asikainen

senior Peter Rönnberg
lady Weixiang He
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät


164. Haetut kilpailut

Hyväksytyt kilpailut:
6.4. VIII Bear City ShotStorm, Pori, L2
19.5. POP Action V, Ilmajoki Level L2
15-16.6. Mikkeli pistooli L2/L3,
27-28.7. Wasa Match L3 SM Classic ja Revolver,

165. Kv-kisa-avustukset
Todettiin saadun SAL:lta tavanomaista pienempi summa 3000 e (erityisesti huomioiden arvokisavuoden), mikä summa jaetaan haulikkoedustusampujien kesken.

166. Uusi prorttisaitti

Löytyy osoitteesta www.ipsc.sporttisaitti.com

167. Jaostossa erovuoroiset ja jatkajat
Todettiin erovuorossa olevan J-P Vuorinen, Matti Mikkola sekä Jarmo Kanala, joista Jarmo Kanala on ilmoittanut, ettei ole käytettävissä uudelleenvalittavaksi.

Pahoitellen todettiin kiväärisääntövastaava Tapio Sokuran ilmoittaneen poisjääntinsä
NROI:sta.

168. Muut asiat

168.1. Keskusteltiin ja tehtiin päätöksiä ansiomerkkien hakemisesta ansioituneille, julkistetaan Parlamentissa

168.2. Keskusteltiin tuomarikorotuksista, päätökset tehdään vuoden 2013 puolella.

169. Seuraava kokous
Päätettiin pitää puhelinkokouksena, mikäli tarvetta vielä ilmenee ennen Parlamenttia.

170. Kokouksen päättäminen
Kokous päätettiin klo 15:38