PÖYTÄKIRJA 17.10.2012
Suomen ampumaurheiluliiton Practical-jaoston kokous 4/2012 pidettiin
Lahden Scandic hotellissa 13.10.2012 klo 12.07 alkaen
Kutsutut:
Taisto Takkumäki (pj) -paikalla
J-P Vuorinen (vpj) – osallistui etäyhteydellä
Matti Mikkola (jäsen) –osallistui etäyhteydellä
Petri Runtti (jäsen) –osallistui etäyhteydellä
Jarmo Kanala (jäsen) -estynyt
Camilla Kaitila (sihteeri) -paikalla
Pekka Partanen (varajäsen) - estynyt
156. Kokous avattiin klo 12.07, kokouksen puheenjohtajaksi valittiin puheenjohtaja ja sihteeriksi sihteeri
157. Pöytäkirja 3/12 allekirjoitetaan Parlamentissa.
158. General assembly.
Keskusteltiin General Asessemblyssä tapahtuneesta yleisesti.
159. Vuoden palkittavat.
Valittiin vuoden palkittavat, jotka julkistetaan Gaalassa 27.10.2012.
( kivääri Raine Peltokoski, haulikko Petri Runtti, pistooli Vesa Kaunisto, 3-GUN MIka Riste, RD-malja Mika Riste)
160. Mahdolliset stipendit, palkittavat sekä uudet palkitsemisluokat.
Jaosto myöntää budjetistaan stipendejä kv-kisoissa menestyneille, palkitut julkistetaan Gaalassa 27.10.2012.
Päätettiin 4 uudesta palkintoluokasta: paras kivääriampuja, paras pistooliampuja, paras haulikkoampuja, paras 3-GUN ampuja).
161. Parlamentissa palkittavien majoituksen ja ruokailun maksaminen.
Parlamentissa palkittavien majoituksen ja ruokailun maksaa joasto budjetistaan.
162. Käsiteltiin Parlamenttiin valmisteltavat asiakirjat; vuosikertomus 2012, budjetti 2013, toimintasuunnitelma 2013, tulot ja menot 2011 (sekä syksyyn 2012 mennessä olevat).
163. Maajoukkuevalinnat
esittelijä: J-P Vuorinen
Valintoja tehdessä painotettiin erityisesti menestystä kv-kilpailuissa.
Valittiin (kunkin jäsenen jäävätessä itsensä itseään tai läheistään koskevin osin) maajoukkueeseen 2013 seuraavat henkilöt:
KIVÄÄRI open: Raine Peltokoski, Petri Runtti, Jarkko Laukia, Teemu Rintala
varalla Tuukka Jokinen, Antti Hintasanen, Seppo Nurmi, Lauri Nousiainen, Kimmo Isotuisku, Hannu Uronen
Lady Paula Takkumäki
Junior Jesse Alenius
Senior Reima Nikkilä
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät.
KIVÄÄRI standard: Mika Riste, Isto Hyyryläinen, Mikael Kaislaranta, Mikko Kuisma
varalla Tommi Verho, Sami Hautamäki, Mika Kervola, Mikael Ekberg, Ilkka Siitonen
Lady Merja Kivimäki
Junior Ville Broman
Senior Ilkka Kervinen
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
HAULIKKO open: Antti Saar, Niku Vainio, Vesa Vasara, Jani Westman
varalla Taisto Takkumäki, Matti Rautakumpu, Marko Pousi
Junior ja lady Pinja Salminen
Senior Hannu Appelsiin
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
HAULIKKO standard manual: ilmoitetaan myöhemmin
Senior Matti Mikkola
Lady Weixiang He
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
HAULIKKO modified: Jani Lehtonen, Jari Rastas, Mikael Kaislaranta, Olli-Pekka Partanen
varalla: Tuomo Latopelto, Niko Kurikka
Lady Camilla Kaitila
Senior Jouni Aaltonen
HAULIKKO standard: Petri Runtti, Mika Riste, Raine Peltokoski, Juha Niemelä
varalla Juha Riikonen, Ari-Pekka Tiainen, Jarkko Laukia
Senior ja supersenior Tarmo Rinne
Lady Merja Kivimäki
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
PISTOOLI open: Raine Peltokoski, Visa Mahlamäki, Petri Runtti, Simo Partanen
varalla Reima Nikkilä, Vesa Jumppanen, Perttu Piironen
Senior Reima Nikkilä
Junior Jesse Alenius
Lady Jaana Kajasranta-Alenius
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
PISTOOLI standard: ilmoitetaan myöhemmin
Lady Tiia Honkaselkä
Senior Tauno Kuitunen
Junior Toni Palmola
Lady joukkue nimetään myöhemmin
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
PISTOOLI production: Matti Manni, Vesa Kaunisto, Tuukka Jokinen, Lauri Nousiainen
varalla Esa Blom, Sami Matero, Jere Hakanen, Sami Hautamäki
Senior Ilkka Kervinen
junior Ville Broman
lady Taina Ylikangas
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
PISTOOLI classic: Hannu Uronen, Stefan Borgström, Juha Hokkanen, Matti Lahtinen
varalla Seppo Nurmi, Timo Turunen, Jani Harju, Mikko Asikainen
senior Peter Rönnberg
lady Weixiang He
Valinnat tiettyyn kilpailuun tehdään erikseen sen jälkeen, kun on kartoitettu halukkaat lähtijät
164. Haetut kilpailut
Hyväksytyt kilpailut:
6.4. VIII Bear City ShotStorm, Pori, L2
19.5. POP Action V, Ilmajoki Level L2
15-16.6. Mikkeli pistooli L2/L3,
27-28.7. Wasa Match L3 SM Classic ja Revolver,
165. Kv-kisa-avustukset
Todettiin saadun SAL:lta tavanomaista pienempi summa 3000 e (erityisesti huomioiden arvokisavuoden), mikä summa jaetaan haulikkoedustusampujien kesken.
166. Uusi prorttisaitti
Löytyy osoitteesta www.ipsc.sporttisaitti.com
167. Jaostossa erovuoroiset ja jatkajat
Todettiin erovuorossa olevan J-P Vuorinen, Matti Mikkola sekä Jarmo Kanala, joista Jarmo Kanala on ilmoittanut, ettei ole käytettävissä uudelleenvalittavaksi.
Pahoitellen todettiin kiväärisääntövastaava Tapio Sokuran ilmoittaneen poisjääntinsä
NROI:sta.
168. Muut asiat
168.1. Keskusteltiin ja tehtiin päätöksiä ansiomerkkien hakemisesta ansioituneille, julkistetaan Parlamentissa
168.2. Keskusteltiin tuomarikorotuksista, päätökset tehdään vuoden 2013 puolella.
169. Seuraava kokous
Päätettiin pitää puhelinkokouksena, mikäli tarvetta vielä ilmenee ennen Parlamenttia.
170. Kokouksen päättäminen
Kokous päätettiin klo 15:38