PÖYTÄKIRJA Practical-jaosto 4/2013
Suomen Ampumaurheiluliiton Practical- jaoston kokous 4/2013 pidettiin Lahden Scandic Hotellissa la 21.9. alkaen klo 12:12.
Kutsutut:
•Taisto Takkumäki (PJ) - paikalla
• J-P Vuorinen (VPJ) -paikalla
• Matti Mikkola (jäsen) -estynyt
• Petri Runtti (jäsen) -etänä
• Camilla Ekberg (sihteeri) -paikalla
• Ari Honkala (jäsen) -estynyt
• Pekka Partanen (jäsen) -estynyt
201. Kokouksen avaus ja järjestäytyminen. Kokous avattiin klo 12.12, pj:ksi valittiin jaoston pj ja sihteeriksi jaoston sihteeri.
202. Kilpailuhakemukset : hyväksytty BearCityShotstorm 9
203. Laskut: ei laskuja
204. Maajoukkuevalinnat pistooli MM 2014
Valintakriteerit:
2 parasta luokittelukelpoista kilpailua, kerroin 1
SM 2013, kerroin 2
Ranking 1.10.2012, kerroin 1
+ muut arvokilpailut ulkomailla vaikuttavat kokonaisvalintaan, erityisesti EM 2013.
Standard: Hannu Uronen, Tony Ruohonen, Mika Kontulainen, Mikko Kuisma, varalla Raine Honkaselkä ja Jani Kinnala
Standard lady joukkue nimetään hakemusten perusteella, hakemukset jaostolle viimeistään tämän vuoden loppuun mennessä.
Standard junior: Stefan Rönnberg
Standard senior: Peter Rönnberg
Standard supersenior: Markku Koistinen
Production: Matti Manni, Vesa Kaunisto, Lauri Nousiainen, Pekka Kakkonen varalla: Jarkko Laukia, Sami Hautamäki
Production lady: joukkue nimetään hakemusten perusteella, hakemukset jaostolle viimeistään tämän vuoden loppuun mennessä.
Production junior: Ville Broman
Production senior: Hannu Maunula
Production supersenior: Kimmo Malmborg
Open: Raine Peltokoski, Hannu Uronen, Simo Partanen, Visa Mahlamäki, varalla Perttu Piironen ja Esa Marjoniemi
Open lady: Jaana Kajasranta-Alenius
Open junior: Simo Partanen
Open senior: Reima Nikkilä
Open supersenior: Pentti Ovaskainen
Classic: Hannu Uronen, Stefan Borgström, Esa Marjoniemi, Mika Lento, varalla Juha Hokkanen ja Timo Turunen
Classic lady: joukkue nimetään hakemusten perusteella, hakemukset jaostolle viimeistään tämän vuoden loppuun mennessä.
Classic junior: -
Classic senior: Hannu Appelsin
Classic supersenior: Kimmo Malmborg
Revolver: Jussi Niskanen, Ilkka Lausas, Topi Rautjoki, Topi Vilen, varalla Denis Galkin ja Jarno Manninen
Revolver lady: -
Revolver junior: -
Revolver senior: -
Revolver supersenior: Tomi Kallio
Listat MM-kilpailuun lähtijöistä vahvistetaan kahdessa erässä, lopullisesti slotimäärien selvittyä. Lähtijöiden kartoituikset aloitetaan välittömästi, hakemukset jaostolle suoraan tai palstan kautta tämän vuoden loppuun mennessä.
205. Maajoukkuevalinnat kivääri ja haulikko (ei arvokilpailuja vuonna 2014)
Haulikko:
Standard manual: Ari Matero, Matti Mikkola, Mikael Ekberg, Kim Leppänen, varalla Ari Asikainen ja Mikko Kurki-Suonio
Standard manual lady: -
Standard manual junior: Juho Laine
Standard manual senior: Matti Mikkola
Standard manual supersenior: -
Standard: Petri Runtti, Raine Peltokoski, Mika Riste, Juha Niemelä varalla Timo Vehviläinen ja Jarkko Laukia
Standard lady: Merja Kivimäki
Standard junior: -
Standard senior: Ari Honkala
Standard supersenior: Tarmo Rinne
Modified: Jani Lehtonen, Olli-Pekka Partanen, Mikael Kaislaranta, Jari Rastas, varalla Harri Svensk ja Niko Kurikka
Modified lady: Camilla Ekberg
Modified junior: -
Modified senior: Niilo Tiili
Modified supersenior: -
Open: Lauri Nousiainen, Vesa Vasara, Antti Saar, Matti Uusitalo, varalla Jani Westman ja Matti Kasurinen
Open lady: Pinja Salminen
Open junior: Pinja Salminen
Open senior: Matti Rautakumpu
Open supersenior: -
Kivääri:
Semi- Auto Standard: Mika Riste, Isto Hyyryläinen, Mikael Ekberg, Marko Kervola varalla Timo Vehviläinen ja Sami Hautamäki
Semi-Auto Standard lady: Tiina Oksanen
Semi-Auto Standard junior: Ville Broman
Semi-Auto senior: Ilkka Kervinen
Semi-auto supersenior: -
Open: Raine Peltokoski, Jarkko Laukia, Hannu Uronen, Teemu Rintala varalla Kimmo Isotuisku ja Antti Hintsanen
Open lady: Paula Takkumäki
Open junior: Jesse Alenius
Open senior: Pertti Karhunen
Open supersenior: Tarmo Rinne
206. Kiväärin yhteistyökumppanin tukien jakoperuste 2014.
- päätetään myöhemmin
207. General Assembly 2013 Thaimaa
- Suomella ei omia ehdotuksia
208. Valittiin vuoden 2013 palkittavat, julkistetaan Parlamentissa.
- jaoston malja parhaalle seuralle
- RD:n malja kehittyneimmälle ampujalle
- Paras pistoolipractical ampuja
- Paras haulikkopractical ampuja
- Paras kivääripractical ampuja
- Stipendit : SAL jakaa EM-kilpailussa menestyneille
209. Parlamentin pitopaikka ja ajankohta
Pyritään pitämään 26.10 Espoo Keilaranta, lisätietoja myöhemmin.
210. Jaosto tulot ja menot 2012
Julkaistaan taulukkona materiaalisalkkuun.
211. Jaosto tulot ja menot 31.8.2013 mennessä
Julkaistaan taulukkona materiaalisalkkuun.
212. Vuosikertomus 2013
233 uutta ampujaa syyskuun alkuun mennessä
213. Toimintasuunnitelma ja budjetti 2014
Siirretään seuraavaan kokoukseen.
214. Tilannekatsaus EM 2013
Tulokset web-sivuilla, Risto Aarrekivi lähetti onnittelut kaikille menestyneille.
215. Jaoston erovuoroiset ja jatkajat
Erovuorossa ovat Camilla Ekberg, Taisto Takkumäki ja Petri Runtti. Jatkavat J-P Vuorinen, Matti Mikkola ja Pekka Partanen.
216. Kurinpitoasiat
Ei-julkinen, tiedotetaan asianasianosaisille.
217. Muut asiat
PorkkA esittää jäsenelleen pronssista ansiomerkkiä, ja toiselle hopeista ansiomerkkiä, hyväksytään.
TIPSC anoo pronssista ansiomerkkiä jäsenelleen, hyväksytään.
Käsiteltiin Raine Honkaselän esitys kilpailuvalintavalintakriteereistä.
218. Kokouksen päättäminen
Kokous päätettiin 15:13